مشاوره برندسازی شخصی

برند سازی شخصی

برندسازی شخصی چیست ؟

هر شخصی در زندگی نیاز به برند سازی شخصی دارد و همه ما به نوعی درحال ارائه و برندسازی خودمان هستیم. اما برندسازی را باید کِی و از کجا شروع کرد؟ اینجاست که پای مشاوره برندسازی شخصی به میدان باز می‌شود تا شما را در کوتاه ترین مدت در مسیر برندسازی همیاری کند.

برندسازی شخصی به زبان ساده، یک فرآیند استراتژی محور برای ایجاد و حفظ یک نمای مثبت براساس ویژگی های فردی است که به مخاطب هدف خود ارائه می کنید و برندسازی شخصی از طریق اقدامات و تلاش‌های آگاهانه شما که علاوه بر ایجاد یک تصویر مثبت، شامل پرورش ذهنیت مثبت مثل تمرین قدردانی، تمرکز بر لحظه حال، غلبه بر باورها و موانع محدود کننده و… نیز می‌شود.

برندسازی شخصی به زبان ساده‌تر یک سفر مادام‌العمر می‌باشد که مستلزم تلاش و فداکاری مداوم است. با تلاش مستمر برای بهبود خودمان و زندگیمان، افراد می‌توانند پتانسیل کامل خود را باز کنند و به رضایت و خوشبختی بیشتری دست یابند و این سفر با مشاوره برندسازی شخصی سرعت بیشتری می‌یابد.

ابعاد مشاوره برندسازی شخصی چیست؟

برندسازی شخصی چندین مرحله یا به عبارتی دیگر چندین بُعد دارد. برای این که برندسازی موفق داشته باشیم باید در تمام این بُعدها پیشرفت کنیم. در ادامه این بُعدها را به شما معرفی می‌کنیم.

1. بُعد ذهنی

اولین بُعد و مهم‌ترین بُعد برای شروع توسعه فردی، بُعد ذهنی است. اگر ذهن شما آماده‌ی پیشرفت نباشد، هیچوقت نمی‌توانید پیشرفت کنید. برای توسعه بُعد اول، یعنی ذهن، می‌توانید در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید، کتاب بخوانید، پادکست گو بدهید و یا حتی در یوتیوب با ویدئو‌های آموزشی شروع کنید. از دیگر کارهایی که می‌توانید انجام دهید، مدیتیشن است. با انجام مدیتیشن، آرامش بسیار زیادی به دست می‌آورید و سطح استرس شما به شدت کاهش پیدا می‌کند و به راحتی می‌توانید خودتان را سازماندهی کنید.

۲. بُعد اجتماعی

بُعد اجتماعی مربوط به مهارت‌های ارتباطی می‌شود و هرچه در این بعد پیشرفت کنیم، به راحتی می‌توانیم با افراد مختلف ارتباط برقرار کنیم. اما معمولا این بُعد مورد بی‌توجهی واقع می‌شود ولی از مهم ترین مهارت‌هایی است که هر شخص برای پیشرفت به آن نیاز دارد. یکی از دلایلی که افراد به این مهارت توجه نمی‌کنند یا نمی‌توانند در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته باشند این است که نمی‌دانند که چطور باید این مهارت را یادبگیرند. بهترین راه برای یاد گرفتن این مهارت و پیشرفت در بُعد اجتماعی آموزش دیدن و تمرین کردن است.

3. بُعد معنوی

انسان فقط جسم نیست و ترکیبی از روح و جسم است. همانطور که جسم انسان نیاز به تغذیه و پرورش دارد، روج انسان نیز نیاز به رشد دارد. در بُعد معنوی توسعه فردی، هدف اصلی ما معنویت و رشد و پرورش روحمان است. کسی که روح قدرتمندی دارد، آرامش بیشتری در زندگی خود دارد. کارهایی مانند نماز خواندن، خواندن کتاب‌های مقدس از جمله قرآن کریم، مراقبه و حتی پیاده روی در طبیعت جزء فعالیت‌هایی هستند که می‌توان برای رشد بُعد معنوی انجام داد.

۴. بُعد عاطفی

یکی از بُعدهای مهم توسعه فردی که از آن باخبرند، بُعد عاطفی است. امروزه بسیاری از جوانان با سرکوب کردن تمام احساساتشان فکر می‌کنند که جذاب‌تر به نظر می‌رسند. اما بروز ندادن احساسات و کشتن آنها، نه تنها تاثیر مثبت و جذابیتی ندارد، بلکه در طولانی مدت می‌تواند مشکلات بزرگ‌تری ایجاد کند. باید تلاش کنید تا احساسات واقعیتان را بیان کنید. برای شروع این کار می‌توانید قلم به دست شوید و بدون اینکه چیزی از قلم بیفتد، تمام احساساتتان را بر روی برگه بنویسید و رشد بُعد عاطفی خود را آغاز کنید.

۵. بُعد فیزیکی

به اشتباه افکار عموم، بُعد فیزیکی فقط ورزش کردن نیست. بُعد فیزیکی فراتر از این چیزهاست و شامل مواردی همچون ورزش کردن، تغذیه مناسب، ایجاد عادت‌های مناسب و دوری از عادت‌های منفی مانند جایگزین کردن آب به جای نوشابه و دلستر، داشتن خواب کافی و… استو اگر بعد فیزیکی قوی‌ داشته باشیم، همیشه سرحال و شاداب و پرانرژی هستیم و در طول فعالیت‌های روزانه احساس کسالت و خستگی نمی‌کنیم.

نقشه راه برندسازی شخصی (اولین قدم چیست؟)

اولین قدم در برندسازی شخصی پذیرش وجود ضعفها و صبوری است. شخصیتی که الآن دارید حاصل سالها اتفاق و تجربه است و برای تغییر آن نمی‌توانید با فشردن یک دکمه یک شبه همه چیز را تغییر دهید! برای توسعه فردی و برندسازی روی خود باید صبور باشید و قدم های کوچک ولی مستمر بردارید. 
در ادامه مراحلی که برای توسعه فردی لازم است را بیان کرده ایم.

استراتژی برندسازی شخصی

استراتژی برندسازی شخصی به تدوین و چیدمان برنامه‌ای منظم، هدفمند، اصولی و پربازده گفته می‌شود. در واقع هدف از تعیین استراتژی برندسازی شخصی رسیدن به خواسته نهایی شما که قصد دارید به آن دلیل، خودتان را برند کنید می‌باشد. پس باید در تعیین یک استراتژی به مانند طراحی بوم مدل کسب و کار دقت کافی داشته باشید. مثلا هدف نهایی شما از برند شدن اسمتان این است که از طریق آن تنها به شهرت برسید.

به عنوان مثال علی دایی اسطوره فوتبال ایران، تبدیل به یک برند شده و یا بسیاری از بازیگران که در حال حاضر، صاحبان کسب و کار از طریق اسم آن‌ها استفاده کرده و برای تبلیغ برند خود اعتبار کسب می‌کنند. اهمیت برندسازی شخصی و تعیین استراتژی برای آن در اینجا مشخص می‌شود. در ادامه به نکاتی که باید در چیدمان استراتژی برندسازی شخصی به آن توجه کنید را شرح خواهیم داد:

فرآیند برندسازی شخصی

1-خودشناسی: اولین مرحله در فرآیند برندسازی شخصی که نیاز به روزها مطالعه و نوشتن و مشورت دارد، خودشناسی است. شما باید تمام آنچه هستید را مشاهده کنید تا به شناخت خوبی از نقاط قوت و ضعف خود برسید. 

2-پذیرش: شما باید به این درک برسید که هر کجای زندگی باشید، کمبودهایی دارید که می توانید روی آنها کار کنید و پیشرفت کنید. به قول معروف “همینه که هستم” یکی از جملات سمی است که برخی از افراد استفاده می کنند. ما همینی که هستیم نباید چیزی باشد که در آینده خواهیم بود.

3-تعیین اهداف:  برای زندگی و آینده ی خود با توجه به خودشناسی و پذیرش قبول نقاط ضعف و محدودیت ها و توانایی ها و شرایط بیرونی حاکم بر زندگی باید اهدافی تعیین کرد. اهدافی که زمان بندی آنها مشخص باشد و به تمام ابعاد توسعه فردی که بالاتر ذکر کردیم کمک کند.

 

چگونه برندسازی شخصی کنیم؟

 

4-برنامه ریزی: حال برای رسیدن به این اهداف باید برنامه ریزی ای منطقی صورت گیرد و در پایان هر روز فعالیت های انجام شده ثبت گردد. تا وضعیت برنامه و اقدامات انجام شده هر روز در اختیار باشد. پس از گذشت چندماه با مشاهده این برنامه و اقدامات انجام شده می توانید به درک درستی از وضعیت خود برسید. اگر در ماه های ابتدایی نمی توانید به بخش زیادی از برنامه ی خود برسید اصلا نگران نباشید. پس از مدتی با بررسی دلایل این عقب افتادگی از برنامه را می توانید تحلیل کنید و در جهت رفع مشکلات اقداماتی انجام دهید. 

5- مشاوره برندسازی شخصی: اما مشاوره برندسازی شخصی مهم‌ترین فرآیند برندسازی شخصی است. با مشاوره برندسازی شخصی می‌توانید از تجربیات و مهارت‌های افرادی که در حوزه برندسازی کمک ویژه‌ای به افراد مختلف کرده‌اند استفاده کنید و در مسیر خود از راهنمایی و مشورت آن‌ها استفاده کنید.

مشاوره برندسازی شخصی در مجموعه ساپتک به دو روش حضوری و آنلاین امکان‌پذیر است و شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره هدفمند و اصولی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فرم تماس مشاور شغلی

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت

نحوه ارتباط با شما*
این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

چرا برندسازی اهمیت دارد؟

شخصیت شناسی یا به تعریفی دیگر، خود شناسی، امروزه در سرتاسر دنیا مورد بررسی‌های دقیق قرار گرفته و تبدیل به یک علم تخصصی شده. شخصیت شناسی باعث شناختن خودمان می‌شود. وقتی خودمان را بشناسیم، می‌توانیم نقاط‌ قوت و نقاط ضعف خود را پیدا کنیم و از آنها آگاه باشیم.

همچنین با شناخت خود، می‌توانیم ارتباط بهتری با محیط اطراف نیز داشته باشیم، چرا که می‌دانیم کدام محیط‌ها و جمع‌ها برای ما مناسب است. از دلایل دیگر شخصیت شناسی، کشف استعدادهای نهفته‌مان است. به صورت کلی، شناخت خودمان در تمامی زمینه‌های زندگی می‌تواند کمک بسیاری به ما کند و حتی زندگی ما را متحول کند.

انواع تست‌های شخصیت شناسی کدامند؟

قطعا خودمان به همین سادگی‌ها نمی‌توانیم شخصیت خودمان بشناسیم و نیاز به انجام کارهایی برای شناخت شخصیتمان داریم. اما نگران نباشید، این کارها سخت نیست و فقط کافیست در تست‌های شخصیت شناسی شرکت کنید و به برخی سوالات پاسخ داهید. اما این تست‌های شخصیت شناسی سوالات یکسانی ندارند و به چند مدل تقسیم شده‌اند. این مدل ها عبارت‌اند از:

1. شخصیت شناسی به روش دیسک (DISC)
2. شخصیت شناسی به روش میایزربرگز (MBTI)
3. شخصیت شناسی به روش اینیاگرام (Enneagram)
4. شخصیت شناسی به روش نئو (NEO)

1. شخصیت شناسی به روش دیسک (DISC)

مدل شخصیت شناسی دیسک

روش شخصیت شناسی دیسک یکی از معروف‌ترین، معتبر‌ترین و ساده‌ترین روش‌های شخصیت شناسی است که هرشخص می‌تواند به سادگی آن را یاد بگیرد. در این روش، افراد با توجه به خصوصیات شخصیتی به ۴ دسته تقسیم می‌شوند و هرکدام از دسته‌ها یکی از نام های D , I , S , C را به خود اختصاص داده‌اند که به مخفف دیسک یا DISC خوانده می‌شود و با این اسم شناخته می‌شود. این ۴ دسته شخصیتی به صورت زیر است:

روش شخصیت شناسی دیسک یکی از معروف‌ترین، معتبر‌ترین و ساده‌ترین روش‌های شخصیت شناسی است که هرشخص می‌تواند به سادگی آن را یاد بگیرد. در این روش، افراد با توجه به خصوصیات شخصیتی به ۴ دسته تقسیم می‌شوند و هرکدام از دسته‌ها یکی از نام های D , I , S , C را به خود اختصاص داده‌اند که به مخفف دیسک یا DISC خوانده می‌شود و با این اسم شناخته می‌شود. این ۴ دسته شخصیتی به صورت زیر است:

2. شخصیت شناسی به روش مایرز بریگز MBTI

روش MBTI نیز یکی دیگر از روش‌های معتبر و معروف است، این روش محبوب‌ترین روش شخصیت شناسی است و به دلیل زیاد بودن تیپ‌های شخصیتی، مقداری یادگیری کامل آن دشوار است. این روش شامل ۱۶ تیپ شخصیتی است که از ترکیب ۸ ویژگی زیر به دست می‌آید:

شخصیت شناسی به روش MBTI

به عنوان مثال اگر شما شخصی درونگرایی باشید که بیشتر به واقعیات توجه دارد و تصمیمات را به صورت منطقی تصمیم میکند و ادراکی هم هستید در نتیجه تیپ شخصیتی شما از نظر MBTI به صورت ISTP می‌باشد. برای انجام رایگان تست MBTI کلیک کنید.

3. شخصیت شناسی به روش انیاگرام

شخصیت شناسی به روش ایناگرام

در روش شخصیت شناسی اینیاگرام، ۹ تیپ شخصیتی وجود دارد که هرکدام انگیزه‌ها، ارزش‌ها، تمایلات و ترس‌های خاص خودشان را دارند. در این روش نمی‌توان تیپ شخصیتی برتری را انتخاب کرد و هر تیپ شخصیتی در این روش، نقاط قوت و نقاط ضعف خاص خودشان را دارند که با شناخت ‌آنها می‌توانیم نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بهتر بشناسیم. تیپ‌های شخصیتی اینیاگرام به صورت زیر است:

4. شخصیت شناسی به روش نئو

در این تست پنج جنبه شخصیت انسان‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که عبارتند از:

 • Neuroticism (روان رنجوری)
 • Extraversion (برونگرایی)
 • Openness (اشتیاق به تجربه های تازه)
 • Agreeableness (توافق پذیری)
 • Conscientiousness (مسئولیت پذیری)

تست روانشناسی نئو برای استخدام، ارزیابی شغلی و انتخاب شغل و بررسی جنبه‌های مختلف سلامت روان برای مشاوران و روانشناسان کاربرد دارد.

 

برای اطلاع از تیپ شخصیتی خود روی دکمه زیر کلیک کرده و آزمون را تکمیل نمایید.

نقش زبان بدن در پرسونال برندینگ

زبان بدن

به مجموعه حالات ارادی و غیر ارادی بدن هنگام تعامل با دیگران body language یا زبان بدن گفته می‌شود که در مجموع حامل پیام‌هایی از نوع ترس، خشم، شادی و… به طرف مقابل می‌باشد. دانستن این‌ نکته که چگونه حالات و رفتار بدن ما بر دیگران تاثیر می‌گذارد و انتقال دهنده چه پیام‌هایی است در بهبود روابط ما با دیگران بسیار تاثیرگذار خواهد بود. نکته‌ایی که در زبان بدن باید به آن توجه کافی داشت این است که در خواندن زبان بدن مجموعه حرکات را باید در نظر گرفت و تنها یک حرکت انتقال دهنده یک پیام نیست.

2 دیدگاه در “مشاوره برند سازی شخصی

 1. الهام گفت:

  من آدم معتبر و محترمی بودم. ولی چند سالی هست احساس می کنم از بقیه عقب افتادم. درگیر یه شغل سخت و روتین شدم فقط برای درآمد. اما انگار دوستام تو خیلی چیزا پیشرفت کردن و من عقب موندم. توسعه فردی برام جدیدا جذاب شده.

 2. حسین زاده گفت:

  احساس می کنم زندگیم به بن بست خورده و هیچ راهی برای بهبود و پیشرفت پیدا نمی کنم. میگن توسعه فردی بدردم میخوره. واقعا کمک میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *