مرکز تخصصی درمان و مشاوره وسواس

شاید با شنیدن کلمه وسواس سریعا به یاد شتشوی بیش از حد بیفتید ولی در واقع وسواس یک اختلال شایع اضطرابی است که با درگیر کردن فکر و ذهن شخص او را از انجام کارهای روزمره خود باز می‌دارد و این تنها به شتشوی مکرر ختم نمی‌شود بلکه دارای انواع مختلفی از جمله وسواس فکری عملی، وسواس جنسی، وسواس مذهبی و … است که در صورت عدم درمان زندگی فرد و اطرافیان او، تحت تاثیر رفتارها و افکار وسواس‌گونه به تباهی کشیده می‌شود.

مشاوره وسواس

وسواس چیست؟ | وسواس فکری چیست؟

اما وسواس چیست؟ وسواس به انگلیسی obsession در واقع نوعی اختلال روانشناختی است که با شک و تردید همراه است، ذهن را درگیر موضوعات مختلف کرده و یا شخص را وادار به انجام کاری می‌کند، فرد وسواسی دائم در نگرانی و اضطراب به سر می‌برد. وسواس فکری، شایع ترین نوع وسواس است که در آن افکار مختلف، دائما در ذهن فرد تکرار می شوند. جملات زیر نمونه‌ای از گفتگوهای درونی شخص دارای وسواس است:

اجاق گاز رو خاموش کردم؟!
نکنه یادم رفته باشه و در خونه رو قفل نکردم!
یعنی کارهام رو درست انجام دادم یا نه؟!

انواع وسواس

مثل بسیاری از اختلالات و بیماری ها، وسواس نیز انواع مختلفی دارد و هرکدام از آن‌ها به نوعی ذهن شما را درگیر می‌کند. برخی از رایج ترین انواع وسواس عبارتند از:

🧠 وسواس فکری

طبق آخرین آمار، تقریبا 3 درصد جامعه ما را افرادی تشکیل داده‌اند که به وسواس فکری مبتلا هستند. وسواس فکری افکار و تصوراتی است که دائما در ذهن فرد مبتلا نمایان می‌شود. وسواس فکری مدام باعث شکل گیری استرس و اضطراب می‌شود و حتی فرد را به مرور در انجام فعالیت‌های روزانه خود دچار مشکل می‌کند. استرس و نگرانی در مورد یک بیماری که حتی فرد هنوز به آن مبتلا نشده، نگرانی از رویداد یک حادثه ناگوار برای خود یا عزیزان، نمونه‌هایی از بروز وسواس فکری است که در ذهن فرد ایجاد می‌شود. مشاوره وسواس فکری یکی از روش های درمان این نوع وسواس است.

🦠 وسواس نجاست

در بروز وسواس نجاست، ذهن فرد مبتلا شده دائما درگیر نظافت و پاکیزگی خود و یا وسایل اطراف خود است. مثلا فرد دائم در حال تصور این است که دست‌هایش کثیف است. بنابراین به ذهن خود به طور ناخودآگاه و از روی عادت، دستور می‌دهد که دستهایش را مرتبا و بی دلیل در طول روز بشوید. در مشاوره وسواس نجاست، علل بروز این رفتار ریشه یابی می شود و روانشناس وسواس به کمک خود فرد، به سمت ترک این عادت ها قدم برمی دارند.

🚶‍♂️ وسواس عملی

یکی دیگر از شایع ترین وسواس‌ها، وسواس عملی است. در بروز وسواس عملی، فرد خود را مجاب به انجام و تکرار برخی از کارها و رفتارها می‌کند. مثلا در ذهن طی می‌کند که وقتی می‌خواهد به بیرون از منزل برود، چندین بار درب را قفل کند و مطمئن شود که درب قفل است. وسواس عملی، در واقع نوع دیگری از وسواس فکری است. با این تفاوت که فرد وسواسی برای کاهش استرس و اضطراب خود، ذهن را وادار به انجام برخی کار ها کند.
مشاوره وسواس و دریافت مشاوره از متخصصان یکی از راه‌های درمان وسواس عملی است.

🤷‍♀️وسواس جنسی

وسواس جنسی یکی دیگر از انواع وسواس ها می‌باشد. در وسواس جنسی، ناخودآگاه و خودآگاه برخی افکار جنسی بطور ناخواسته ممکن است در ذهن فرد تصور شود. افکاری مثل تصور رابطه جنسی با محارم یا تصور رابطه جنسی با کسی که از او خوشش نمی‌آید، از جمله مواردی است که در وسواس جنسی در ذهن فرد ایجاد می‌شود. وسواس جنسی، گاهی ممکن است که حتی با وسواس پاکی یا همان نجاست نیز ترکیب شود و نتیجه ناخوشایندی بدست آید که توصیه می‌کنیم برای حل مشکل وسواس نجاست حتما به مشاور متخصص برای درمان وسواس مراجعه کنید.مشاوره وسواس و دریافت مشاوره از متخصصان یکی از راه‌های درمان وسواس عملی است. برای مطالعه بیشتر در مورد مشکلات جنسی، مشاوره اختلالات جنسی را بخوانید.

علائم و نشانه‌های وسواس چیست؟

با اینکه علائم وسواس در هر شخصی ممکن است تفاوت داشته باشد، اما برخی از علائم وسواس در افراد یکسان است که برخی از علائم رایج را در زیر آورده‌ایم:

• نمایان شدن افکار، خاطره و تصورات ناخوشایند که مدام در ذهن فرد بوجود می‌آید.
• احساس ترس و عدم امنیت در زندگی.
• ترس بی‌مورد از ابتلا به انواع بیماری (در صورتی که از لحاظ جسمی و روحی کاملا سالم هستید).
• اهمیت و اصرار به فعالیت های روتین مثل شستن مکرر دست‌ها.
• توجه بیش از اندازه به اتفاقاتی که اهمیت چندانی ندارند.
• استرس و اضطراب بیش از اندازه.(برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد استرس و روش های درمان آن، مشاوره درمان استرس و اضطراب را بخوانید)

چرا وسواس فکری دارم؟ |‌ دلایل ابتلا به وسواس

بیشتر مراجعین مشاوره برای درمان وسواس فکری، با این سئوال روبرو هستند که چرا وسواسی شدم یا علت وسواس فکری چیست و دنبال ریشه های این اختلال در خود می گردند. در پاسخ این دغدغه باید بگوییم که وسواس، در پی عوامل ژنتیکی یا عوامل محیطی یا ترکیبی از این عوامل به وجود می آید. بنابراین ممکن است نشانه هایی از وسواس در خانواده فرد یافت شود. نکته قابل توجه اما دقت در میزان شدت وسواس است؛ به طوری که به محض دیده شدن نشانه هایی از وسواس، باید از آن جلوگیری کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر مشکلات خانوادگی، مشاوره خانواده را بخوانید.

راهی موثر برای رهایی از وسواس

برای دریافت مشاوره از متخصص مشاوره و روانشناس وسواس کافی است روی دریافت مشاوره وسواس کلیک کرده و فرم را تکمیل نمایید، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره وسواس رایگان

مشاوره وسواس رایگان یکی دیگر از خدمات مرکز مشاوره صدای آرامش ساپتک است. خوشبختانه درمان وسواس پروسه سخت و طاقت فرسایی نیست اما با مرور زمان و طی کردن جلسات مشاوره، درمان وسواس امکان پذیر است.
برای شروع شکست دادنِ وسواس، از مشاوره صدای آرامش ساپتک بهره‌مند شوید و مشکلات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. روانشناسان صدای آرامش پس از شنیدن مشکلات شما، بهترین راهکارها را برای درمان وسواس، ارائه می‌دهند. جهت دریافت مشاوره برای درمان وسواس با صدای آرامش در ارتباط باشید.

روش‌های درمان وسواس چگونه است؟

در جلسات مشاوره وسواس فکری، ابتدا نوع وسواس شما تعیین و بررسی می‌شود، سپس مشاوران ما از مشکلات، افکار منفی و مخربی که ذهن شما را به شدت درگیر کرده آگاه و مطلع می‌شوند و پس از آن از  روش ‌های زیر برای درمان قطعی وسواس استفاده می‌کند:

 • رفتاردرمانی: در این روش مشاور یا روانشناس درمانگر، آموزش های لازم را به فرد می دهد تا به سمت کاهش یا توقف عملکردهای وسواسی خود قدم بردارد. به عنوان مثال درمان وسواس فکری بدون دارو، با این روش امکانپذیر است.
 • دارودرمانی: در کنار رفتاردرمانی، در صورت صلاحدید درمانگر، داروهایی برای تسهیل درمان وسواس تجویز می‌شود.

بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری

درکِ متقابل و شنیدن صدای شما، از جمله وظایف مهم روانشناس درمانگر وسواس فکری است. بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری، شخصی است که با آگاهی کامل از انواع وسواس ها و مشکلات شما، آشنا باشد و با توجه به نیازتان شما را راهنمایی کند.

بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری

درمان وسواس فکری بدون دارو

پرواضح است که درمان وسواس فکری بدون دارو، به نسبت سایر روش های درمان وسواس، بهتر است. البته باید در نظر داشته باشید که درمان وسواس بدون دارو نیازمند زمان بیشتری نسبت به سایر روش ها است. اختلال وسواس مانند اختلال سرماخوردگی یا سایر بیماری هایی نیست که در مدت زمان کوتاهی بوجود آمده باشند. بنابراین درمان وسواس نیز با گذر زمان و پشتکار شما رابطه مستقیمی دارد.

راهی موثر برای رهایی از وسواس

برای دریافت مشاوره از متخصص مشاوره و روانشناس وسواس کافی است روی دریافت مشاوره وسواس کلیک کرده و فرم را تکمیل نمایید، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره آنلاین وسواس

مشاوره آنلاین وسواس از چند جهت برای شما مناسب است. در مشاوره تلفنی وسواس، شما بدون ترس، بدون خجالت و استرس و با خیال راحت می‌توانید خواسته‌ها و مشکلاتتان را با مشاوران صدای آرامش ساپتک مطرح کنید. همچنین یکی دیگر از دلایلی که مشاوره آنلاین وسواس برای بیماران گزینه خوبی است، هزینه کمتر آن نسبت به جلسات حضوری مشاوره است. شما می‌توانید با هزینه به صرفه و معقولانه، از مشاوران صدای آرامش بهترین خدمات را دریافت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره وسواس رایگان، فرم زیر را تکمیل کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول مشاوره وسواس فکری

تشخیص بهترین روش درمانی مناسب شما، به کمک مشاور یا روانشناس متخصص انجام می شود.

بهترین زمان مراجعه به مشاور وسواس، موقع پیدا شدن علائم وسواس در فرد است تا در همان شدت های پایین، وسواس درمان شود.

انجام درمان های تجویزشده توسط مشاور درمانگر و استمرار درآنها، باعث ایجاد تعامل بین فرد و مشاور می شود و شخص مبتلا به وسواس به سمت بهبودی کامل حرکت می کند.

فرآیند درمان وسواس زمانبر است . معمولا در طول دوره درمان فرد به پشتیبانی و حمایت اطرافیان نیاز دارد که مشاور روانشناس وسواس به خوبی حمایت ها و درمان های لازم را به فرد ارائه می دهد.

مشاوره درمان وسواس به چند صورت حضوری، تلفنی و آنلاین انجام میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 1505 30 91 – 021 تماس بگیرید.

بله – باتوجه به روحیات متفاوت افراد در رده های سنی مختلف، فرآیند درمان در مشاوره وسواس کودکان با حساسیت بیشتری دنبال می شود.

2 دیدگاه در “مشاوره وسواس

 1. معصومه محمدیان راد گفت:

  باسلام
  برای درمان خانگی وسواس فکری کودکان چه پیشنهادی دارید

 2. جمشیدخان گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده خانومم تقریبا چند ماهه که موقع شستن ظرفا خیلی حساسیت به خرج میده و ساعت ها وقت میزاره و از نظر روحی هم بهم میریزه موقع نظافت خونه
  راهی هست این وضعیت تموم بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.