کلینیک روانشناسی و مشاوره درمان فوبیا

شاید تا به حال برای شما هم این اتفاق افتاده باشد از چیزی که برای دیگران عادی قلمداد می‌شود به شدت بترسید. فوبیا یا هراس نوعی واکنش شدید است که در هنگام قرارگیری در موقعیت یا شرایطی درشما بروز پیدا می‌کند و دچار ترس می‌شوید. در واقع وجود این ترس زندگی شخص را دچار اختلال کرده و در صورت عدم درمان با مشکلات جدی همراه می‌سازد. اگر هم اکنون دچار فوبیا هستید و به دنبال راهی برای درمان آن می‌باشید با مشاوره درمان فوبیا ما همراه باشید. 

مشاوره فوبیا

فوبیا چیست و چگونه ایجاد می شود؟

اختلال فوبیا، ترس شدید و شاید غیر منطقی از یک شی، اتفاق یا یک موقعیت خاص است. به عنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که به شدت از خون می ترسد و با دیدن خون از حال می رود؛ این در حالی است که افراد دیگر هیچ واکنش خاصی به خون ندارند. در واقع این شخص به فوبیای خون مبتلا شده است.

علت فوبیا و ترس شدید چیست؟

ایجاد فوبیا یا ترس شدید در اکثر مواقع دلیل خاصی ندارد. در واقع فوبیا تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی در افراد ایجاد می شود. در افرادی که سابقه خانوادگی این اختلال را دارند احتمال ابتلا، به مراتب بیشتر از بقیه است. به علاوه برخی از عوامل محیطی مانند بیماری های مغز و اعصاب، مصرف داروهای خاص، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر خطر ابتلا به این اختلال را افزایش می دهند.

علائم فوبیا - از کجا بفهمم فوبیا دارم ؟

نکته جالب در مورد علائم فوبیا این است که نوع و شدت این علائم در افراد مختلف فرق می‌کند. فوبیا دارای علائم فیزیکی و روانی است. اگر شما هم به هر یک از این نشانه‌ها دچار هستید، مشکل خود را با یک مشاور روانشناس فوبیا در میان بگذارید همچنین با انجام تست فوبیا نیز می‌توان به وجود آن پی ببرید.

علائم فیزیکی فوبیا

علائم فوبیا

علائم روانی فوبیا

انواع فوبیا

فوبیا دارای انواع مختلفی است که هر کدام با یک نام علمی شناخته می شوند. اما در اصل نمی‌توان انواع فوبیا را در چند نوع خلاصه کرد. شاید شما هم اسم تعدادی از انواع فوبیا را شنیده باشید مانند فوبیای ارتفاع، فوبیای تاریکی و … . در ادامه نام تعدادی از فوبیا‌های رایج در بین مراجعین مرکز مشاوره صدای آرامش ساپتک را آورده‌ایم. تاکید می‌کنیم انواع مختلف فوبیا بسیار گوناگون هستند. تشخیص این که ترس شما در پاسخ به یک محرک از محیط پیرامون، فوبیا است یا نه به علائم آن بستگی دارد که با مشاوره رایگان درمان فوبیا صدای آرامش به راحتی می توانید از آن آگاه شوید.

ترس از فضاهای بسته مثل آسانسور، تونل، اتاق کوچک و همچنین محیطهای خیلی بزرگ مثل کویر، اقیانوس ممکن است آن قدر شدید باشد که فرد را از ورود به این مکان‌ها منع کند. 

فوبیای حیوانات شامل ترس شدید از حیوانات است، مثل فوبیای حشرات، فوبیای مار، فوبیای گربه و …

مشاوره درمان فوبیا

ترس شدید و نامعقول از تاریکی در مکان‌های تاریک

در این نوع فوبیا فرد از مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی مانند حضور در اجتماع خودداری می‌کند .

گیر کردن در یک چاله یا حتی نگاه کردن به تصویر یک حفره یا گودال می تواند ترس شدیدی در فرد ایجاد کند.

آیا فوبیا درمان دارد؟

اولین سوالی که ممکن است ایجاد شود این است که آیا فوبیا درمان قطعی دارد یا نه؟ در جواب باید بگوییم روش‌های مختلف درمانی برای این اختلال وجود دارد، نکته مهم و قابل توجه در درمان فوبیا، زمانبر بودن روش‌های درمانی فوبیا است. پس اگر شما هم دچار فوبیا شده‌اید و می‌خواهید برای درمان آن اقدام کنید حتما به این نکته توجه داشته باشید که در طول دوره درمان فوبیا و ترس، استمرار و حوصله داشته باشید.

مشاوره درمان فوبیا چگونه انجام می شود؟

درمان فوبیا به روش‌های مختلفی قابل انجام است که با تشخیص یک روانشناس خوب برای درمان فوبیا، یک یا ترکیبی از این روش‌ها روی فرد، اعمال می شود. در واقع مشاور روانشناس فوبیا، طی جلسه مشاوره، نوع و شدت فوبیای شما‌ را تشخیص می‌دهد و در ادامه روش‌های درمانی متناسب با آن را ارائه می‌دهد. از جمله روش‌های رایج درمان فوبیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاوره درمان فوبیا به روش روانشناسی شناختی - رفتاری

  • در این روش روانشناس مشاوره خانواده، با استفاده از تکنیک‌های خاص، در پی تغییر افکار و نگرش فرد نسبت به اشیا یا موقعیت‌هایی است که نسبت به آن دچار ترس شدید یا فوبیا می‌شود.

روش مواجهه درمانی

روانشناس فوبیا در یک فضای کاملا کنترل شده، فرد را با چیزی که به آن فوبیا دارد روبرو می‌کند. این روش به تدیج باعث کاهش و از بین رفتن ترس می‌شود.

دارو‌درمانی فوبیا

انواع مختلفی از داروها برای درمان فوبیا به کار می‌روند که با توجه به نوع و شدت فوبیای فرد، تجویز می‌شود.

مشاوره درمان فوبیا به کمک هیپنوتیزم

درمان فوبیا با هیپنوتیزم هم یکی دیگر از روش‌های درمان فوبیا است و تحت نظر مشاور روانشناس درمان فوبیا انجام می‌شود.

بهترین داروی درمان فوبیا

علاوه بر همه موارد گفته شده، برخی از روش‌های خاص در درمان فوبیا هستند که فرد باید به صورت مستمر آنها را انجام دهد؛ به عنوان مثال نفس عمیق، مراقبت، انجام نرمش‌های خاص و … مشاور روانشناس فوبیا، برنامه منظم این تکنیک‌ها را به اطلاع فرد می‌رساند تا در زمان‌های خاص آنها را انجام دهد.

سوالات متداول

سوالات متداول مشاوره درمان فوبیا

بله فوبیا قابل درمان است ولی درمان آن فرآیندی زمان‌بر هست و با همکاری هر چه بیشتر فرد مبتلا و مشاور درمانگر طول دوره درمان کمتر می‌شود.

معمولا با تشخیص نشانه‌های فوبیا (ترس و هراس،تنگی نفس، استرس و اضطراب و نگرانی شدید و …)در سطوح پایین و جلوگیری از تشدید این نشانه‌ها، فوبیای فرد کنترل می‌شود، پس بهترین زمان برای درمان فوبیا سوطح پایین‌تر این اختلال می‌باشد.

هزینه مشاوره درمان فوبیا بستگی به تعداد جلسات فرد و شدت فوبیای شخص دارد برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانید فرم مشاوره موجود در صفحه را تکمیل نمایید و یا با شماره 1505 30 91 – 021 تماس بگیرید.

طول دوره درمان فوبیا به نوع و شدت آن بستگی دارد، بدیهی است هر چه شدت فوبیا بیشتر باشد مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا درمان کامل اتفاق بیفتد.