مرکز تخصصی مشاوره افسردگی

حتما تا به امروز حتی برای یکبار هم که شده، احساس افسردگی به شما دست داده است. اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید، به احتمال زیاد یا دچار افسردگی شده‌اید و یا احساس می‌کنید که برخی علائم افسردگی را دارید. قبل از اینکه وارد بحث دریافت مشاوره افسردگی شویم، بهتر است ابتدا بطور کامل با افسردگی و اثرات جبران ناپذیر آن آشنا شویم.

با یک آمار نگران کننده از شیوع افسردگی در ایران شروع می‌کنیم. متأسفانه طبق آخرین گزارش هایی که از انجمن روانپزشکان دریافت کردیم، آمار افسردگی در ایران در 26 سال گذشته دو برابر شده است که این رقم به عدد تقریبی 6 الی 7 میلیون می‌رسد.

مشاوره افسردگی

مشاوره افسردگی چیست؟

اما اصلا افسردگی چیست؟ در تعریف عامیانه، افسردگی نوعی اختلال است که در اثر احساس غم، ناامیدی، بی حوصلگی و احساس پوچی بوجود می‌آید. ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود و شما با ابتلا به افسردگی در بلند مدت، تبعات سنگین آن را در زندگی‌تان حس می‌کنید.

علائم و نشانه های افسردگی کدامند؟

نشانه ها و علائم افسردگی

شدت افسردگی برای هر فردی و با دلایل مختلفی شکل می‌گیرد. اما اگر احساس میکنید:
• بطور کامل از همه چیز ناامید شده اید.
• هیچ انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارید.
• همه چیز در زندگی برایتان پوچ و بی معناست.
• احساس خستگی و بی حوصلگی دائم دارید.
• به فکر خودکشی و رهایی از این زندگیتان را دارید.
• میل جنسی شما کاهش یافته و دچار اختلالات جنسی شده‌اید.
• احساس تنهایی میکنید و تنهایی را به حضور در جمع های دوستانه و خانوادگی ترجیح میدهید.
سریعا به مشاور افسردگی مراجعه کنید. مشاوران متخصص با دریافت اطلاعات و آشنایی کامل با شما، تعداد جلسات مشاوره افسردگی را برای شما تعیین و مشکلات شما را حل خواهند کرد.

تأثیر مشاوره در درمان افسردگی

افسردگی احساسی است که برای تمام انسان‌ها حتی برای یک بار هم رخ داده است. اما اینکه این افسردگی چقدر در زندگی شما تأثیر بگذارد و چه تبعاتی برای شما داشته باشد، نیازمند بررسی دقیق و استفاده از جلسات مشاوره افسردگی است. مشاور افسردگی با توجه به دانش و تجربه‌ای که دارد، مراجعه کنندگان را به خوبی راهنمایی می‌کند و با طی کردن جلسات مشاوره تلاش می‌کند روند بهبودی آن‌ها را تسریع بخشد. 

تأثیر مشاوره در درمان افسردگی

روش های متداول درمان افسردگی

بطور کلی روش های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد. همچنین اینکه میزان افسردگی شما چقدر باشد، در روند و نوع درمان افسردگی تأثیر می‌گذارد. در زیر بطور کامل روش های متداول درمان افسردگی را بررسی می‌کنیم:

دارو درمانی

دارو درمانی برای افسردگی یکی از متداول‌ترین روش‌ها است. اما بطور کلی پیشنهاد ما این است که ابتدا از یک جلسه مشاوره افسردگی (مشاوره 22 دقیقه‌ای رایگان ساپتک) استفاده کنید تا شدت افسردگی شما مشخص شود و بعد از آن تصمیم به دارو درمانی گرفته شود. معمولا دارو درمانی زمانی در اولویت است که مشکل شما کمی جدی‌تر شده باشد.

تغییر در سبک زندگی

تغییر در لایف استایل، هم از لحاظ روحی روانی و هم از دیدِ علم روانشناسی، برای هر انسانی مفید است. این روش در افراد افسرده می‌تواند گزینه خوبی باشد زیرا با تغییر محیط زندگی یا شیوه زندگی در روحیه فرد افسرده تأثیر بسیار خوبی می‌گذارد. بعنوان مثال ورزش کردن یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان افسردگی به حساب می‌آید. 

مشاوره روان درمانی فردی

در مشاوره روان درمانی فردی، فرد مراجعه کننده با روانشناس به گفتگو و بیان مشکلات خود می‌پردازد و با او ارتباط معتمدانه‌تری برقرار می‌کند. متخصص روانشناس نیز با آگاهی از مشکلات فرد، با بیمار صحبت می‌کند و روند گفتار درمانی را آغاز می‌کند.

گروه درمانی

در تعریف ساده، در درمان افسردگی به روش گروه درمانی تعدادی از افرادی که مشکلات مشابه به هم را دارند یک جلسه گروهی با روانشناس متخصص برگزار می‌کنند. موضوع برگزاری این جلسه حول محور مشکلاتی است که تمام اعضا از آن رنج می‌برند. تعداد اعضای گروه درمانی معمولا از 4 الی 12 نفر می‌باشد. 

گروه درمانی باعث افزایش اعتماد به نفس، روحیه و انگیزه بالای افراد در شکست مشکلات می‌شود و معمولا از گروه درمانی برای روانشناسی در درمان اعتیاد، افسردگی، استرس و اضطراب انجام می‌شود.

درمان مغناطیسی(TMS)

یکی از جدیدترین روش های درمان افسردگی، استفاده از درمان مغناطیسی است. از این روش معمولا برای درمان افرادی استفاده می‌شود که دارو درمانی بر آنها تأثیر چندان مثبتی نداشته است و یا می‌خواهند که روند درمانی آن‌ بدون دارو باشد.

درمان مغناطیسی یک روش بی‌خطر است که بطور مستقیم و به مرور بر عملکرد مغز، رفتارها و خلق و خوی فرد افسرده تأثیر مستقیم می‌گذارد.

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان، معضلی است که برای بسیاری از خانم های باردار پیش می‌آید. افسردگی بعد از زایمان، معمولا با پریشانی یا حتی احساس گناه همراه است! شما به طور طبیعی انتظار دارید که پس از اطلاع از بارداری و صاحب فرزند شدن، خوشحال شوید اما به دلیل تغییر در وضعیت هورمون ها و سیستم بدنی خود، احساس نگرانی و پریشانی میکنید و طبیعتا دچار افسردگی می‌شوید. نگران نباشید! این مورد کاملا طبیعی است. معمولا افسردگی بعد از زایمان به طور عادی بین 1 الی 4 هفته و به مرور درمان می‌شود. اما اگر احساس میکنید که افسردکی شما شدید است، حتما به روانشناس متخصص مراجعه کنید تا به سلامت خودتان و از همه مهمتر سلامت نوزاد آسیبی وارد نشود.

افسردگی شدید

گاهی اوقات در کنار علائمی که در بالاتر ذکر کردیم، علائم و نشانه های دیگری به سراغ شما می آیند؛ علائمی که به مراتب میزان تأثیرگذاری آنها بر روند زندگی شما بیشتر است. این علائم، نشانگر افسردگی شدید در شما است.

افسردگی شدید (major depression) نوع دیگری از اختلال افسردگی است که در زندگی عادی و عملکرد روزانه شما هم تأثیر می‌گذارد. به طوری که حتی میل به انجام عادی‌ترین کارها هم برای شما سخت می‌شود. برخی از علائم افسردگی شدید عبارتند از:

• روی آوردن به اعتیاد
• تصمیم به خودکشی
• کاهش اشتها و یا بالعکس (پرخوری های عصبی ناشی از افسردگی)
• احساس خستگی دائمی و عدم داشتن انرژی
• عدم علاقه به اهداف و آرزوهای قبلی خود

افسردگی سوگ

شما کسی را از دست داده اید که با او خاطرات بسیار زیادی را در ذهن خود دارید و همین که به یاد این خاطرات میفتید و تصور میکنید که دیگر او را ندارید، شما را افسرده و ناراحت میکند.

افسردگی خیانت

رخ دادن خیانت و زیر پا گذاشتن تعهدات در زندگی مشترک، اثرات منفی و تاسف باری را در زندگی ایجاد میکند که یکی از این تبعات سنگین، افسردگی بعد از خیانت است..

افسردگی دیستایمیا

افسردگی مداوم یا همان دیستایمی، به نوعی از افسردگی گفته میشود که اختلالات زیادی شامل ناامیدی، احساس غم و اندوه بدون دلیل و دیگر عوامل افسردگی همراه فرد است.

افسردگی دو قطبی

در برخی کشورهای اروپایی نام دیگر این افسردگی، افسردگی شیدایی نیز نام دارد. در اختلال دو قطبی، فرد دو حالت خیلی شاد و سرحال، و حالت خیلی غمگین و افسرده را به خود میگیرد.

افسردگی سایکوتیک

متأسفانه افسردگی سایکوتیک را میتوان یکی از نگران کننده ترین افسردگی ها دانست! در افسردگی سایکوتیک، علاوه بر اینکه فرد دچار افسردگی و نشانه های رایج در افسردگی را دارد، رفتارها و اختلالات روان پریشانه نیز دارد! به این معنا که ممکن است فرد از خودش حرفها، رفتارها و یا حتی حرکات نامتعارف نشان دهد.

افسردگی فصلی

با تغییر فصول مختلف سال، ممکن است که برخی از رفتارها و روحیات شما تغییر کند که بطور کلی این نوع افسردگی را افسردگی فصلی می‌نامند. افسردگی فصلی معمولا در پاییز و زمستان رخ میدهد و یکی از علل اصلی آن، کوتاه تر شدن روز و استفاده کمتر از نور طبیعی خورشید است.

افسردگی موقعیتی

افسردگی موقعیتی را میتوان یکی از شایع ترین انواع افسردگی دانست. در افسردگی موقعیتی، فرد پس از یک رویداد یا اتفاقی که رخ میدهد، به مدت 2 الی 6 ماه دچار افسردگی موقعیتی میشود. شخصی پس از اعلام نتایج کنکور، احساس سرخوردگی، کاهش انگیزه، احساس ناتوانی ناشی از عدم موفقیت در کنکور، سرزنش توسط دیگران و... را با خود حمل میکند. عدم پذیرش و کنار آمدن با اتفاقی که رخ داده، فرد را دچار افسردگی موقعیتی میکند.

چه زمانی باید به مشاور روانشناس افسردگی مراجعه کنیم؟

مراجعه کردن به مشاور روانشناس افسردگی، به این معنا نیست که صرفا نوع افسردگی شما، شدید است! درواقع مشاوره افسردگی به شما کمک می‌کند تا مسیر رفع مشکلات خودتان را راحت‌تر طی کنید. به علاوه با طی کردن جلسات مشاوره روانشناسی افسردگی، احساس تنهایی و ناامیدی در شما کاهش می‌یابد و نسبت به قبل انرژی و انگیزه بیشتری دارید.

به علاوه زمانی مراجعه به مشاور واجب می‌شود که شما تمامی علائم افسردگی و یا بیشتر آن‌ها را در خود می‌بینید و احساس می‌کنید که این علائم در زندگی شما تأثیر منفی می‌گذارد.

زمان مراجعه به روانشناس افسردگی

مشاوره افسردگی رایگان؛ هدیه ساپتک ایرانیان

برای شروع درمان افسردگی، کافیست که قدم اول را محکم بردارید. چه چیزی بهتر از مشاوره افسردگی رایگان! شما میتوانید برای دریافت مشاوره آنلاین رایگان به مدت 22 دقیقه، گام اول را با قدرت بردارید و مشکلات و نوع افسردگی خود را با مشاوران ساپتک در میان بگذارید. مجموعه ساپتک ایرانیان تا انتهای مسیر در کنار شماست.

سوالات متداول

سوالات متداول مشاوره افسردگی

طبیعتا بله! راه های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مشاوره، دارو درمانی، گفتار درمانی و یا درمان مغناطیسی(TMS) اشاره کرد.

برای هرکس متفاوت است. ممکن است شخصی از انجام ساده‌ترین کارهای روزمره خود امتناع کند. و یا ممکن است شخصی به خودکشی فکر کند. میزان حاد بودن افسردگی در جلسات مشاوره افسردگی مشخص خواهد شد.

بهترین راه برای دانستن این موضوع، دریافت مشاوره 22 دقیقه ای رایگان از مجموعه ساپتک ایرانیان است. همچنین یکی دیگر از راه‌های شناخت میزان افسردگی، تست افسردگی بک می‌باشد.

هزینه مشاوره افسردگی بستگی به نوع مشکل و چالشی که فرد با آن مواجه شده متفاوت است، برای دریافت اطلاع دقیق از نحوه محاسبه قیمت جلسات مشاوره روانشناسی افسردگی و رزرو وقت مشاوره می‌توانید با شماره 1505 30 91 – 021 تماس بگیرید.

مشاوره افسردگی در مجموعه ساپتک ایرانیان، بصورت آنلاین، تلفنی و حضوری برگزار می‌شود. شما می‌توانید با فرم‌هایی که در صفحات موجود است، با مشاوران ما در ارتباط باشید.