جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آموزش تصویری ساخت شناسه ایرنیک

آموزش تصویری ساخت شناسه ایرنیک

فهرست مطالب

برای اینکه بتوانید در دنیای کسب وکار موفقیت بیشتری کسب کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید داشتن یک سایت اینترنتی یکی از الزامات است. بسته به نوع فعالیت و کسب و کارتان می‌توانید یکی از انواع سایت‌های شرکتی، خدماتی و یا فروشگاهی را راه‌ اندازی کنید.
اگر قصد راه‌اندازی یک وب‌سایت را دارید اولین قدم انتخاب نام دامنه می‌باشد. اگر پسوند دامنه انتخابی شما ir. باشد، اولین قدم، ثبت نام و دریافت شناسه ایرنیک می‌باشد. در این مقاله با آموزش تصویری ساخت شناسه ایرنیک در nic.ir همراهتان هستیم.

 

شناسه ایرنیک چیست؟

اولین مرحله برای راه‌‌اندازی یک وب‌سایت ثبت دامنه می‌باشد. دامین یا دامنه همان آدرسی است که هنگام ورود به یک سایت در نوار آدرس مرورگر خود وارد می‌کنید. به عنوان مثال suptechiranian.com  دامنه سایت ساپتک ایرانیان می‌باشد که suptechiranian نام دامنه (Domain Name) و com. پسوند دامنه محسوب می‌شود.

انواع مختلفی از پسوندهای دامنه وجود دارند که شما می‌توانید برای ثبت دامنه از آن استفاده کنید. یکی از پراستفاده‌ترین آنها، دامنه ملی با پسوند ir. می‌باشد در واقع یکی از بارزترین تفاوت‌های دامنه IR. با دیگر پسوند‌ها این است که برای ثبت آن ابتدا باید در سامانه ایرنیک اقدام به ثبت شناسه ایرنیک نمایید.

شناسه ایرنیک یا نیک هندل شناسه‌ای است که برای ثبت دامین ملی با پسوند ir. به آن نیاز دارید. این شناسه متشکل از حروف و اعداد می‌باشد که بعد از ثبت‌ شناسه ایرنیک به شما تعلق می‌گیرد. در ادامه مراحل را گام به گام مرور می‌کنیم.

 

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت مشاوره رایگان روی گزینه مشاوره طراحی سایت کلیک نمایید و فرم مربوطه را تکمیل نمایید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه طراحی سایت هستند.

 

مراحل ثبت شناسه ایرنیک در سایت nic.ir

برای ثبت نام در در سایت nic.ir و دریافت شناسه ایرنیک تنها 5 مرحله پیش روی شماست. در ادامه به بررسی هر یک از این مراحل می‌پردازیم.

مرحله اول: ورود به سایت ایرنیک و ساخت حساب کاربری

برای ثبت شناسه ایرنیک ابتدا وارد سایت ایرنیک به آدرس www.nic.ir شوید. اگر از قبل حساب کاربری دارید می‌توانید گزینه مشخصه‌های شناسه را انتخاب کرده و به صورت مستقیم وارد سایت شوید. در غیر این صورت روی ساخت شناسه کاربری کلیک کنید تا یک حساب کاربری جدید بسازید.

 

مراحل ثبت شناسه در ایرنیک

 

مرحله دوم: انتخاب نوع شناسه

با کلیک بر روی لینک ساخت شناسه کاربری وارد مرحله انتخاب نوع شناسه می‌شوید که باید از قسمت شخص حقیقی روی گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید.

 

آموزش تصویری ساخت شناسه ایرنیک در nic.ir

 

مرحله سوم: وارد کردن آدرس ایمیل

هم اکنون در مرحله  وارد کردن آدرس ایمیل هستید و باید آدرس ایمیل فعال خود را درون فیلد مشخص شده وارد نمایید تا در مراحل بعدی احراز هویت بتوانید به آن مراجعه کنید. پس از وارد کردن آدرس ایمیل بر روی مرحله بعد کلیک کنید، در این مرحله باید کدی که از طرف سایت ایرنیک به آدرس ایمیلتان ارسال شده است را درون کادر وارد نمایید.

 

وارد کردن آدرس ایمیل

 

مرحله چهارم: وارد کردن مشخصات شناسه

پس از تایید آدرس ایمیل وارد مرحله‌ ورود مشخصات شناسه می‌شوید که باید اطلاعات درخواستی ستاره دار (*) از قبیل نام و نام خانوادگی و کد ملی و … را با دقت وارد نمایید. توجه داشته باشید که پرسش و پاسخ پرسش محرمانه‌ای که در انتهای این فرم درخواست شده را حتما یادداشت کرده و یا به خاطر بسپارید که بتوانید در مراحل بعدی احراز هویت و یا هنگام بازیابی رمز عبور از آن استفاده کنید.

 

اطلاعات احراز هویت ایرنیک

 

نکته دیگر اینکه در قسمت رابط‌های مجاز گزینه  آزاد برای نمایندگان فروش را انتخاب نمایید تا نمایندگان فروش ایرنیک بتوانند دامنه آی آر (ir) را برای شما به ثبت برسانند.

 

رابط-های-مجاز

 

مرحله پنجم: وارد کردن کد تایید موبایل

پس از کیلک بر روی دکمه بازنگری وارد مرحله بعد می‌شوید. در اینجا اطلاعاتی که وارد کردید به شما نشان داده می‌شود؛ حتما چک کنید که اطلاعات شما دقیق و درست باشد. در این مرحله کدی برای شماره موبایلی که در مرحله قبل ثبت کرده‌اید ارسال می‌شود که باید آن را در فیلد کد تایید وارد نمایید، پس از پر کردن نام کامل سازنده شناسه با حروف انگلیسی روی گزینه موافقم، دریافت شناسه کلیک کنید.

 

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت مشاوره رایگان روی گزینه مشاوره طراحی سایت کلیک نمایید و فرم مربوطه را تکمیل نمایید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه طراحی سایت هستند.

 

کد تایید موبایل

 

اکنون شما موفق به دریافت شناسه ایرنیک شده‌اید. اکنون از طریق لینک ورود در منوی سایت ایرنیک و پر کردن فیلدهای شناسه و گذرواژه می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید و شناسه ایرنیک خود را دریافت کنید.

مقاله پیشنهادی: اصول انتخاب دامنه سایت

چطور پاسخ محرمانه را بازیابی کنم؟

در صورت فراموش کردن پاسخ محرمانه خود ‌می‌توانید جهت دریافت پاسخ محرمانه جدید از طریق 2 روش زیر اقدام کنید:

  • از طریق فکس(نمابر) به شماره‌ 02122295700 یک نامه رسمی با عنوان “فرم جواب محرمانه و رمز عبور” برای واحد ثبت دامنه‌ها بفرستید و مدارک خود را ارسال کنید.
  • به سامانه ارسال مدارک ایرنیک به نشانی http://www.nic.ir/Upload_Document مراجعه و با انتخاب گزینه “اعمال تغییرات/ تنظیمات شناسه” درخواست و مدارک خود را ارسال نمایید.

 

مقایسه دامنه ir. و com.

از لحاظ قیمت دامنه ir. به دلیل رقابت کمتر و شناخته نبودن نسبت به دامنه com. مقرون به صرفه می‌باشد. اما دامنه com. خرید راحت‌تری دارد، دریافت گواهینامه SSL برایش راحت‌تر است و شما می‌توانید با خرید این دامنه از تبلیغات گوگل هم استفاده کنید. هردو دامنه اثر بخشی یکسانی برای سئو سایت دارند. در نهایت باید گفت که هر دو امنیت بالایی دارند و بین کاربران مورد اعتماد می‌باشند.

 

مشاوره طراحی سایت

برای دریافت مشاوره رایگان روی گزینه مشاوره طراحی سایت کلیک نمایید و فرم مربوطه را تکمیل نمایید، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه طراحی سایت هستند.

 

انواع شناسه‌های ایرنیک

بطور کلی 5 نوع شناسه ایرنیک وجود دارد که در ادامه هر یک را به شما معرفی می‌کنیم:

شناسه شخص حقیقی

اگر قصد دارید به صورت فرد عادی و بدون وابستگی به هیچ ارگان یا سازمان دولتی دامنه‌ای را به ثبت برسانید، شناسه کاربری شخص حقیقی مناسب شما می‌باشد و می‌توانید از یکی از دامنه‌های زیر به عنوان پسوند دامنه شخصی خود استفاده کنید:

ir.
id.ir.
ایران.

شناسه شرکت، موسسه یا نهاد غیردولتی

شرکت‌های ثبت شده و موسسات غیردولتی می‌توانند از شناسه شرکت، موسسه یا نهاد غیردولتی به عنوان شناسه ایرنیک خود استفاده کنند. در توضیحات این نوع شناسه آمده است که تمامی شرکت‌ها، موسسات، انجمن‌ها، نشریات، سازمان‌ها، نهادها، روزنامه‌ها و همه افراد حقوقی دارای شرکت شده می‌توانند از شناسه شرکت استفاده نمایند.
در این صورت می‌توانند پسوند دامنه خود را از دامنه‌های دیگری به جز دامنه ir. انتخاب کنند که عبارتند از:

ir.
net.ir.
co.ir.
org.ir.
ایران.

شناسه وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی

دامنه‌های دارای شناسه وزارتخانه‌ای یا سازمان‌های دولتی از نظر عموم جامعه قابل اعتمادتر می‌باشند. اما تنها در صورتی می‌توانید از این شناسه استفاده کنید که قصد استفاده ثبت دامنه از طرف یک شرکت یا سازمان و یا نهاد دولتی را داشته باشید. از جمله پسوندهای قابل انتخاب برای شناسه ایرنیک دولتی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ir.
co.ir.
gov.ir.
ایران.

شناسه مراکز آموزشی و پژوهشی

پسوند مراکز آموزشی و پژوهشی تنها در دسترس افرادی است که متعلق به سازمان پژوهشی یا آموزشی مانند دانشگاه یا مدرسه هستند و دارای مجوز رسمی از ارگان‌های وزارت علوم، تحقیقات، فناوری یا وزارت آموزش و پرورش یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را دارند.
تنها این افراد هستند که می‌توانند از دامنه‌های زیر در شناسه ایرنیک خود استفاده کنند:

ir.
org.ir.
ac.ir.
ایران.
sch.ir.

نتیجه گیری

ثبت نام در سایت ایرنیک و دریافت شناسه آن اولین گام برای ثبت دامنه با پسوند ir می‌باشد از آنجا که داشتن شناسه ایرنیک تنها راه مدیریت پنل دامنه‌های آی آر است باید در حفظ و نگهداری اطلاعات شناسه ایرنیک از قبیل رمز عبور، پرسش و پاسخ محرمانه کوشا باشید. در این آموزش مراحل گام به گام ثبت شناسه در ایرنیک را فرا گرفتیم با انواع شناسه‌های ایرنیک آشنا شدیم. امیدوارم برای شما مفید بوده باشد.

 

دانلود PDF مقاله

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت

نحوه ارتباط*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت

نحوه ارتباط*

فرم تماس طراحی سایت

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت

نحوه ارتباط*
این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .